افزایش طول تاج دندان های شکسته

افزایش طول تاج دندان های شکسته
آبان ۲۴ام, ۱۳۹۴ | دندان | بدون دیدگاه

افزایش طول تاج دندان های شکسته

افزایش طول تاج روشی است که برای شکل دادن مجدد به لثه ها در محل اتصال به دندان ها، طراحی شده است. همانطور که از نام آن مشخص است، در این روش سطح بیشتری از دندان آشکار می شود و در صورت نیاز سطح استخوانی دندان ( که در معرض دید است) به صورت دلخواه تنظیم می شود.

در بسیاری از موارد در دندانپزشکی به انجام عمل افزایش طول تاج نیاز است. موردی که بیش تر از همه شایع است پوسیدگی شدید دندان ها است که در آن پوسیدگی تا زیر خط لثه(محل اتصال لثه به دندان) گسترش پیدا کرده است. مورد شایع دیگر نیز شکستگی یا ترک خوردن دندان ها است که تا زیر خط لثها ادامه پیدا کرده است.
در مواردی که دندانپزشک می خواهد ونیر، روکش یا بریج دندانی روی دندان بگذارد نیز به انجام عمل افزایش طول تاج دندان نیاز است، در این موارد افزایش طول تاج هم به منظور دلایل درمانی و هم زیبایی انجام می شود و انجام آن برای بازیابی زیبایی دندان ها و طراحی لبخند ضروری می باشد.

روش و مراحل

افزایش طول تاج توسط دندانپزشک و تحت بی حسی موضعی انجام می شود(در صورت درخواست بیمار بی حسی موضعی می تواند همراه با داروی آرام بخش باشد). پس از تزریق بی حسی ، بخش بسیار کوچکی از بافت لثه در قسمت انتخاب شده و مشخص شده بریده می شود و لثه شکل داده می شود. هدف از برداشتن بخشی از بافت لثه افزایش طول بخش بیرونی دندان و شکل دادن به لثه ها برای ایجاد تقارن و زیبایی در خط لثه بیمار می باشد.
چند روز پس از انجام عمل افزایش طول تاج دندان، بیمار می تواند مانند قبل به فعالیت های روزانه بپردازد و بهبودی کامل نیز بین یک تا دو هفته طول می کشد. تیم درمانی کلینیک دندانپزشکی محتشم پس از انجام عمل با توجه به شرایط هر بیمار در مورد اقدامات و مراقبت های پس از عمل توصیه های لازم را به بیمار می دهند. بعد از انجام عمل نیز لازم است بیمار برای چند نوبت دیگر به دندانپزشک مراجعه کند.

dental_crown_procedure

افزایش طول تاج برای درمان پوسیدگی دندان

ممکن است در هنگام انجام معاینات روتین دندانپزشکی، دندانپزشک متوجه وجود پوسیدگی دندان در زیر لثه ها شود. البته این پوسیدگی قابل رویت نیست و دندانپزشک از روی تغییر رنگ لثه و حالت لثه وجود پوسیدگی دندان در زیر لثه را تشخیص می دهد. برای ترمیم این پوسیدگی ابتدا باید بافت لثه را کنار زد تا بتوان به محل پوسیدگی دسترسی پیدا کرد. به این منظور ابتدا بافت لثه برداشته می شود و سپس بخشی از بافت استخوانی اطراف دندان برداشته می شود. پس از آن که بافت استخوانی تراشیده شد و شکل داده شد، بافت لثه نیز در جای مناسب خود بخیه زده میشود. بعد از انجام این عمل و پس از این که محل مورد نظر کاملا بهبود یافت و بخیه ها کشیده شدند، پوسیدگی دندان کاملا قابل دسترس و قابل درمان است. ابتدا محل پوسیدگی تراشیده می شود و سپس با مواد پر کننده ترمیم می شود.
در برخی ازموارد که افزایش زیاد تاج دندان نیاز است، باید بخشی از بافت استخوانی برداشته شود . در این حالت بافت لثه کاملا از دندان و از استخون جدا می شود و تا اندازه ای به سمت عقب کشیده می شود که بافت استخوانی آشکار شود، سپس عرض و ارتفاع استخوانی که دندان را در بر گرفته کاهش داده می شود، بعد از آن لثه ها نیز دوباره شکل داده می شوند ( و ارتفاع آن ها نیز کاهش داده می شود) و سپس بخیه زده می شوند.

افزایش طول تاج برای ترمیم شکستگی و ترک دندان

افزایش طول تاج دندان می تواند بخش مهمی از پروسه درمانی برای ترمیم آسیب های دندانی باشد پوسیدگی های بسیار شدید دندانی یا وارد شدن آسیب و ضربه می تواند موجب شکسته شدن یا ترک برداشتن دندان در زیر خط لثه شود. با افزایش طول تاج دندان و آشکار شدن بخش آسیب دیده دندان که زیر لثه ها است، می توان این آسیب ها را درمان کرد.

افزایش طول تاج برای زیبایی دندان

افزایش طول تاج همچنین در بسیاری از موارد برای آماده سازی دندان ها به منظور انجام پروسه های زیبایی دندان انجام می شود. انجام این عمل خصوصا در مواردی کاربرد دارد که لثه به مقدار زیادی روی دندان ها بالا آمده و موجب شده است که دندان ها با حالتی غیر طبیعی کوتاه به نظر بیایند. این حالت لثه ها و دندان ها همچنین می تواند باعث شود که احتمال ابتلای فرد به بیماری های لثه بیشتر باشد. با برداشتن این بافت اضافی لثه از روی دندان ها علاوه بر کاهش ابتلا به بیماری های لثه، دندان ها حالت زیباتر و طبیعی تری پیدا می کنند و همچنین زیبایی خنده نیز دوچندان می شود.

pho_crown